Centrala wentylacyjna.

   Oczywiście optymalnym miejscem montażu byłaby przestrzeń ogrzewana.

Jednak ze względu na chęć jej oszczędzenia, inwestorzy często decydują się na umieszczenie jej na poddaszu.

    Jeśli poddasze jest nieocieplone, to rekuperator na pewno warto zabudować materiałem izolacyjnym.

    Większość central jest już izolowana wewnątrz, ale ze względu na gabaryty urządzenia, izolacja jest iluzoryczna. Ta wewnętrzna, gąbkowa masa pełni bardziej funkcje tłumiącą dźwięki wentylatorów.

    Kanały wywiewne anemostatów mają za zadanie dostarczyć ciepłe powietrze z części mieszkalnej do rekuperatora ,w którym ta cieplna  energia poprzez wymiennik, zostaje przekazana do  kanałów  nawiewnych i tą drogą z powrotem do mieszkania.

   Z tego powodu, najlepszym miejscem na ich rozprowadzenie rur  jest przestrzeń po stronie mieszkania względem izolacji.

  Prowadzenie nieocieplonych kanałów anemostatów na podłodze ocieplonego poddasza, doprowadzi do transferu energii cieplnej na to poddasze. Więc jaka jest zasadność robienia izolacji pod stropem?

    Częsty błąd spotykany na budowach w realizacjach wykonywanych nawet przez (profesjonalne ??)  firmy

   Myślą, że jeśli poddasze jest ocieplone, to temperatura jest tam taka sama jak temperatura jak w  części ogrzewanej :)

  Jako że energia cieplna przenika z wyższego potencjału do niższego, to w lecie nastąpi dokładnie odwrotne zjawisko. Rozgrzane powietrze z zewnątrz, będzie przenikać poprzez wadliwie zrobioną rekuperację do mieszkania, zamiast utrzymywać chłód.

  Docieplenie stropu od góry, poprawi sytuację nieznacznie.Nieznacznie, bo rury leżące w warstwie izolacji, nie są pokryte od góry tą izolacją dostatecznie dobrze. Żeby ta izolacja była skuteczna to na rurach trzeba by położyć dodatkowo około 20 cm szczelnej izolacji.     Trzeba tu zaznaczyć, że tych rur anemostatowych zwykle jest kilka set metrów i rozbiegają się po podłodze poddasza we wszystkich kierunkach.

   Jeśli kanały anemostatów zostaną poprowadzone nad  stropem,w nieocieplonej przestrzeni, to zanim ciepłe powietrze dotrze do  centrali, straci dużą część energii.

  Potem kanały nawiewne, tą resztkę odzyskanej energii stracą w drodze powrotnej z rekuperatora do przestrzeni mieszkalnej.

  W efekcie do mieszkania trafi wychłodzone powietrze.

  W takim układzie instalowanie centrali z odzyskiem jest czystą stratą pieniędzy i czasu.   Nagminnie spotykamy takie błędne przypadki.

Wróć

     Dzwoń   teraz

Podstawą wszelkiego działania jest dobry plan i projekt.

   Jednakże mimo dobrego początku, zaangażowania dużych sił i środków, czasami cała inwestycja, z powodu paru, wydawało by się drobnych błędów, po prostu nie działa.

   Jest to chyba spowodowane tym, że łączenie plastikowych rurek w plastikowe złączki jest czystą robotą, nie wymagającą siły ani specjalnego intelektu. Więc każdy sobie z tym poradzi.

   Nie ma sensu powtarzać tutaj za Internetem wszystkich spotykanych błędów instalacyjnych.  

   Chcę tylko oszczędzić sobie na budowach, wiecznego tłumaczenia, dlaczego np. musimy instalować mocniejsze pompy ciepła czy klimatyzatory, bo źle wykonana instalacja wentylacyjna, zamiast odzyskiwać energię i pieniądze, działa dokładnie odwrotnie.

 

    Niewłaściwe rozlokowanie rur rozprowadzających, to wieczny problem.

   Jako że jest to pierwszy etap realizacji, zwracamy na to szczególną uwagę.

  Jeśli poprowadzisz kanały anemostatów w izolacji między krokwiami, to odzysk energii dramatycznie spadnie. Istnienie rekuperatora straci całkowicie sens.

   Krytyczny błąd, bardzo często  spotykany przez nas na budowach. Właściwie całkiem wyłącza              funkcję odzysku. Daje skutek odwrotny do zamierzonego.

   Kanały znajdujące się w ciepłej części budynku, nie wymagają żadnej izolacji.

+48  503  522  972

akka.gliwice@gmail.com

   Kontakt