Koszty i rozliczenia.
Prace, które z racji technologicznych, wykonywane są w dwóch oddzielonych dłuższym czasem etapach, rozliczamy również dwuetapowo.
Każdy etap traktowany jest jako osobne zlecenie i tak też rozliczany.
Jest to praktyka stosowana powszechnie w sferze usług budowlanych.
Drugi etap następuje zazwyczaj po kilku miesiącach i równie dobrze może być wykonany przez kogokolwiek innego.
Zwykle pierwszy etap jest najbardziej pracochłonny oraz wymagający szczególnej uwagi i nakładów, gdyż jest to fundament od którego zależy cała reszta. Błędy na tym etapie, często są nie do naprawienia w pracach wykańczających.
Instalacje elektryczne - Pierwszy etap; projekt i wykonanie. Drugi etap następuje, gdy budynek jest wykończony – biały montaż.
Klimatyzacja – Pierwszy etap; projekt, rozprowadzenie instalacji freonowej i elektrycznej, sterowania i odpływów. Drugi etap, gdy dom jest kompletnie wykończony - montaż urządzeń.
Rekuperacja – Pierwszy etap; projekt, rozprowadzenie przewodów wentylacyjnych. Drugi etap; montaż centrali wentylacyjnej, anemostatów i regulacja.
Montaż kanałów w pierwszym etapie wydaje się czynnością dziecinnie prostą. Ktoś ma projekt i tylko łączy rurki. Jest to jednak bardzo złudne wyobrażenie. Na tym etapie w większości spotykamy się z kardynalnymi błędami, których naprawa po wykonaniu kolejnych prac budowlanych, jest niemożliwa do naprawienia. Więcej informacji na ten temat, w sekcji "Wentylacja Rekuperacja"
Instalacje wod-kan – Podobnie jak elektryczne są dwuetapowe, zakończone białym montażem, który może wykonać ktoś inny.
Podłogówka – również po wykonaniu wylewek, następuje końcowy etap, polegający na regulacji przepływów lub dodatkowo montażu sterowania strefowego, co jest niezależnym zadaniem.
Tutaj warto zwrócić uwagę na konieczność regulacji przepływów na poszczególnych pętlach, bo ta czynność bardzo często jest pomijana przez instalatorów. Pętle mają różne długości, więc i przepływy muszą być do nich dopasowane. Brak regulacji będzie skutkował nierównomiernym grzaniem podłóg. Przegrzewaniem jednych rejonów i niedogrzewaniem innych.
Pompy ciepła – tutaj cały proces wykonuje się za jednym podejściem. Jednak koszt montażu pompy ciepła nie obejmuje; montażu sterowania strefowego, dodatkowego czyszczenia starej, modernizowanej instalacji, czy regulacji poszczególnych pętli. Tutaj też warto zwrócić uwagę, by wykonawca pętli podłogowych, który montuje je jeszcze przed wylewkami, odpowiednio zaznaczył na rozdzielaczach, wszystkie informacje o pętlach tj. długościach i lokalizacji. Czasem instalatorzy tego nie robią i trzeba termowizyjnie odnajdywać te pętle, co jest czasochłonne a więc kosztowne.
Tak więc, po wykonaniu pierwszego etapu rozliczamy się z inwestorem.
Zaliczek za wykonywaną pracę nie bierzemy, ale za materiały dostarczone na budowę rozliczamy się z inwestorem na bieżąco.
Zakup urządzeń o wysokiej wartości, których z różnych względów inwestor sam nie może kupić np pompy ciepła, realizujemy w bezpieczny sposób.
Sprawdzamy czy u oficjalnego dystrybutora jest w danej chwili na magazynie potrzebny artykuł. Informujemy inwestora, który przelewa na nasze konto pieniądze a my od razu przerzucamy je na konto hurtowni. Inwestor niestety nie może zazwyczaj sam zaopatrywać się w tego typu hurtowniach ze względu na brak np. certyfikatów f-gazowych, czy akredytacji firmowych.
Takie formy rozliczeń są bezpieczne dla obu stron.
Oczywiście inwestor może sam kupić, potrzebne rzeczy gdziekolwiek, ale nie wiadomo czy urządzenie pochodzi z oficjalnej dystrybucji, z czego w dalszym ciągu mogą wyniknąć problemy z nieuznaniem praw gwarancyjnych.
Jeśli kupimy pompę ciepła lub klimatyzator sprowadzony z kraju o innym niż nasz klimacie, to zazwyczaj nie będzie on działał u nas prawidłowo.
Za sprawność i jakość kupionych przez inwestora urządzeń i materiałów nie dopowiadamy.
Kontakt